KAJ JE CELIAKIJA?
Celiakija je kronična bolezen tankega črevesa. Povzroča jo protein gluten, ki se nahaja v žitih kot so pšenica (tudi pira), rž, ječmen in oves, povzroča pa poškodbo sluznice tankega črevesa. Površina sluznice zdravega človeka je puhasta, sestavljena iz ogromnega števila drobnih resic. Pri zdravem človeku se hranilne snovi učinkovito vsrkavajo v krvne žilice, ki so v vsaki resici. Pri bolniku z nezdravljeno celiakijo se resice znižajo – sploščijo ali celo izginejo, sluznica postane gladka, zaradi česar se zmanjša površina za vsrkavanje hranilnih snovi. Posledica poškodb sluznice so prebavne motnje, pojavi se pomanjkanje vitaminov in drugih pomembnih sestavin hrane ter padec odpornosti.
KAKŠNI SO BOLEZENSKI ZNAKI PRI CELIAKIJI?
Bolezen najpogosteje odkrijejo že pri dojenčku ali v zgodnjem otroštvu. Z izboljšanjem diagnostičnih metod pa ugotavljajo čedalje več primerov tako imenovane tihe, latentne in potencialne celiakije tudi pri starejših otrocih in odraslih. Bolezenski znaki se pri dojenčkih navadno pojavijo v nekaj tednih po začetku hranjenja z žitnimi jedmi. Značilni simptomi za tipično celiakijo so:
- dolgotrajne driske,svetlo, penasto in zelo smrdeče blato,
- bruhanje
- napet trebušček in vetrovi,
- Slabokrvnost in bledikavost,
- Slab tek in počasno pridobivanje, ali celo izgubljanje teže ipd.
Pri otrocih po drugem letu starosti in pri odraslih se lahko pojavi celiakija v atipični obliki, pri kateri prevladujejo simptomi:
- bolečine v trebuhu,
- slabo počutje,
- deformacija zob,
- nizka rast,
- slabokrvnost,
- osteoporoza,
- ginekološke motnje,
- nevrološke motnje itd.
Pomembno vlogo pri nastanku bolezni ima dednost, saj bolezen odkrijejo pri 5 – 10 % vseh ožjih družinskih članov bolnikov s celiakijo.
KAKŠEN JE NAČIN UGOTAVLJANJA BOLEZNI?
Če se pojavi sum na celiakijo, je potrebno opraviti biopsijo sluznice tankega črevesa (odvzem vzorca sluznice). Po pregledu vzorcev sluznice je celiakija potrjena ali ovržena. Z novimi diagnostičnimi metodami je uspelo zmanjšati število potrebnih biopsij za nedvomno potrditev bolezni.
KAKŠNO JE ZDRAVLJENJE CELIAKIJE?
Obstaja samo en način zdravljenja celiakije:
STROGA BREZGLUTENSKA DIETA, KI TRAJA CELO ŽIVLJENJE
NE – Pri tej dieti je strogo prepovedano uživati prehrambene izdelke, ki vsebujejo ali so narejeni iz moke naslednjih žit: pšenice (tudi pira), rži, ječmena in ovsa.
Izdelovalci različnih prehrambenih izdelkov za pripravo izdelkov uporabljajo veziva, ki vsebujejo gluten. Četudi so količine glutena v takih izdelkih zelo majhne, jih je prepovedano uživati. Pred uporabo takih izdelkov je potrebno natančno prebrati sestavine.
DA Živila izdelana iz čiste moke koruze, ajde, riža in prosa ter krompirja, zelenjave, sadja, mleka, jajc, mesa in rib so dovoljena.
5 ppm = 5 delčkov na milijon
– to je dovoljena meja glutena v živilu za celiakaša,
– je meja, pod katero lahko govorimo o brezglutenskem živilu,
– za lažjo predstavo to pomeni, da je lahko največ 5 zrn pšenice med milijon zrn brezglutenske žitacice koruze ali ajde ali riža.
KAKO ZAGOTOVITI ČISTOST V BREZGLUTENSKI KUHINJI oz. NA KAJ MORAMO BITI POZORNI
- Izberite sestavine, ki so zagotovo brez glutena.
- Izberite sestavine in izdelke, ki imajo na embalaži znak »prečrtan pšenični klas«.
- Ne dotikajte se živil s pomokanimi rokami ali z neopranim priborom ali posodami (skodelice, kuhalnice, odcejalniki za testenine, lonci …), ki so morebiti bile v stiku s prepovedanimi živili.
- Ne polagajte živil neposredno na z glutenom onesnažene površine, kot so delovna površina, pekači, plošča ali žar, lesene deščice.
- Pred začetkom priprave brezglutenske hrane vedno vse dobro očistite.
- Ne uporabljajte olja ali druge maščobe, ki ste jih že uporabili za pripravo pomokanih ali z drobtinami pripravljenih živil.
- Za kuhanje brezglutenskih testenin uporabljajte vedno svežo vodo. Ne mešajte z isto kuhalnico glutensko in brezglutensko hrano.
- Ne uporabljajte lesene kuhalnice in deske.
- Pri pripravi brezglutenske hrane uporabljajte posebno kuhinjsko krpo.
- Skrbite, da se v času priprave brezglutenske hrane v kuhinji ne praši druga moka, ki vsebuje gluten (pšenična, pirina, ječmenova, ržena in ovsena)
- Onesnaženosti z glutenom se lahko izognete tako, da najprej pripravite brezglutensko hrano oz. jo pripravljate v ločenem prostoru.
- Zavedajte se, da so vir prenašanja glutena lahko tudi skrita mesta, kot so posebna stojala, zareze kuhinjskih pripomočkov in gospodinjskih strojčkov.
povzetki s stokovnega srečanja za medicinske sestre
povzetki s strokovnega srečanja za zdravnike